Lucht, Michał Lucht, lucht.cba.pl, borówka dolnośląskie, borówka amerykańska, owoce i sadzonki borówki. Sprzedaż detaliczna i hurtowa sadzonek borówki amerykańskiej,jagody kamczackiej,jeżyny bezkolcowej,maliny i orzecha laskowego.
Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Michał Lucht Gospodarstwo Rolne – borówka amerykańska dolnośląskie

Sprzedaż detaliczna i hurtowa sadzonek borówki amerykańskiej,jagody kamczackiej,jeżyny bezkolcowej,maliny i orzecha laskowego. Oferujemy również owoce borówki,jeżyny i orzecha laskowego.

Witaj! Dzięki, że wpadasz na naszą stronkę.. Śmiało włącz się do
dyskusji i zasubskrybuj kanał RSS aby być na bieżąco. Na razie!

Uprawa borówki

Borówka amerykańska cieszy się dużym powodzeniem jako roślina uprawna. Często jednak ogrodnicy amatorzy zniechęcają się sądząc, że uprawa borówki jest trudna. Nie jest to jednak prawdą.

Wymagania glebowe

Wymagania borówki dotyczące gleby są dosyć specyficzne. Nieco podobne są do innych roślin tej rodziny np. rododendronów. Borówka amerykańska dla udanej uprawy wymaga gleby lekkiej, wilgotnej i kwaśnej. Jest płytko ukorzeniona, wymaga zatem podlewania w czasie okresów o mniejszej wilgotności.

Należy zwrócić uwagę na przygotowanie stanowiska. Gleba powinna być lekka (piaszczysta) o pH w KCL 3,5- 4,5 zawierająca dość dużo próchnicy (ok. 10%). Poziom wody gruntowej powinien wynosić 60-100 cm. W praktyce trudno jest wszystkie te warunki spełnić, dlatego trzeba glebę przygotowywać sztucznie.

Pod każdy krzew należy wykopać dołek o głębokości ~ 40 cm i średnicy 80-100 cm . Do dołka wsypać kwaśny torf i wymieszać go z glebą. Na wierzch można posypać trocinę sosnową, aby utrudnić parowane wody. Jeśli gleba, na której chcemy uprawiać borówkę ma zbyt wysokie pH ~ 6 i więcej, dołek, do którego wsypujemy torf, należy wyłożyć folią, a do samego torfu należy dodać kory sosnowej i leśnej ziemi.

Wskaźnik Zalecany poziom
pH 3,5-4,5
zawartość próchnicy ~10%
poziom wody gruntowej 60-100 cm
zawartość fosforu 1,5-2 mg / 100 g gleby
zawartość potasu 3-5 mg 100 g gleby
zawartość magnezu 2,5-4 mg /100 g gleby

Powyższe wymagania można spełnić na wiele sposobów. Najprostszy to uprawa na glebie z natury kwaśnej – na przykład terenach niegdyś zalesionych drzewami iglastymi. W wypadku gdy gleba nie jest odpowiednio kwaśna, należy ją uzdatnić np. przy użyciu torfu kwaśnego.

Sadzenie

Krzewy sadzimy w rozstawie ok. 1 m w rzędzie i 2,5-3,5 m między rzędami w zależności od sposobu uprawy. Można sobie pozwolić na zwiększenie tego odstępu, jednak nie powinien on być mniejszy. Borówka amerykańska do zapylenia potrzebuje innego krzewu, stąd zaleca się sadzenie krzewów w grupach. Sadząc różne odmiany borówki wysokiej możemy wydłużyć okres w jakim będziemy cieszyć się plonami za sprawą różnych terminów owocowania. Należy zwrócić uwagę na wymagania wilgotnościowe borówki amerykańskiej. Jeżeli krzewy są sadzone jesienią, to ilość wilgoci w glebie nie zmusza nas do podlewania. Natomiast jeżeli sadzimy wiosną trzeba koniecznie pilnować, aby rośliny miały cały czas wilgotne podłoże. Dlatego powinniśmy podlewać wiosną i latem minimum 2x w tygodniu.

Odmiana Termin owocowania
Sunrise, Earlyblue, Duke od połowy lipca
Spartan, Bluejay, Patriot po połowie lipca
Nelson, Berkeley, Bluecrop do połowy sierpnia
Darrow, Elliott do początku września

Pielęgnacja

Ponieważ borówka jest rośliną wieloletnią (w Polsce rosną plantacje 351etnie, które są w bardzo dobrym stanie) należy po roku stosować cięcie. W pierwszych 4 latach robimy tzw. cięcie sanitarne, tzn. usuwanie pędów chorych i słabych. Natomiast po 5 roku, oprócz cięcia sanitarnego, wycinamy pędy zagęszczające się wzajemnie, stare bez przyrostów jednorocznych. Najlepszy termin cięcia, to wczesna wiosna (luty, marzec) przed ruszeniem wegetacji.

Nawożenie

W wypadku niewystarczającej kwaśności gleby należy stosować nawożenie kwaśnymi nawozami np. siarczanem amonu, lub specjalnymi nawozami do roślin kwaśnolubnych np. Agrecol. Należy jednak zwrócić uwagę, aby nie przenawozić. Nawożenie należy prowadzić co 10 dni od kwietnia do końca czerwca. Borówka ma bardzo niskie wymagania pokarmowe K – 3-5 mgK/100 g gleby, P – 2 mgP/lOOg gleby, Mg – 3 mg Mg/ lOOg. Można również stosować nawozy wieloskładnikowe w ilości zalecanej na opakowaniu. Wskazane jest przed posadzeniem wykonać analizę gleby. Borówka wrażliwa jest na brak azotu, który można dawać w postaci siarczanu amonu lub saletry amonowej.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Zbiór jagód rozpoczyna się w lipcu i w zależności od odmiany, może trwać do pierwszych przymrozków. Owoce są bardzo zdrowe. Nie zawierają tłuszczu, ani cholesterolu. 250g świeżych owoców pokrywa połowę dziemiej dawki wit. C dla osoby dorosłej. Barwnik znajdujący się w skórce tzw. antocjan to bardzo silny antyutleniacz, który poprawia krążenie krwi, przeciwdziała zmęczeniu oczu, jest pomocny w leczeniu cukrzycy. Inne związki zawarte w borówce mają działanie antynowotworowe, zmniejszają poziom cholesterolu, a duża ilość drobnych nasion bardzo dobrze wpływa na pracę układu pokarmowego.

Zostaw odpowiedź

Musisz się zalogować aby móc komentować.